Tarihi Türde En Çok İzlenen 10 Kore Dizisi Konuları ve Oyuncuları

Tarihi Türde En Çok İzlenen 10 Romantik Kore Dizisi

TARİHİ TÜRDE EN ÇOK İZLENEN 10 KORE DİZİSİ

Kore Dizileri hangi türde olursa olsun dünya genelindeki dizi severler tarafından ilgiyle izlenmekte. Hatta bazıları o kadar çok sevilmekte ki bu nedenle birçok Türk dizisine de ilham kaynağı olmakta. Peki, severek izlediğiniz birçok Türk dizisinin bir Kore dizisinden uyarlama olduğunu biliyor muydunuz? Kore dizileri hangi türde olursa olsun seyirciler tarafından büyük bir keyifle izlense de tarihi türdeki dizilerle, saray dizileri diğer türlerden biraz daha öne çıkar. Film Dizi Haber olarak; ülkemizde Türkçe dublajlı Kore Dizilerinin ardı sıra yayınlandığı şu sıralarda meraklıları için izlemelerini şiddetle önerdiğimiz Tarihi Türde En Çok İzlenen 10 Kore Diziyi 10’dan geriye doğru sıralayarak sizler için hazırladık. İşte, tarihi türde Kore dizisi izlemeyi pek tercih etmeyenlerin, seyrettiklerinde “Bunu neden daha önce izlemedim?” Dedirtecek türden tarihi dram ve romantik Kore Dizileri…

10 – Yİ – SAN / SARAYIN RÜZGARLARI

yi san

Ülkemizde de TRT1 ekranlarında Sarayın Rüzgarları adıyla yayınlanan Güney Kore dizisi Yi-San’ın yayın tarihi 2007’dir. 77 bölümden oluşan dizinin başrol oyuncuları; Lee Seo Jin Yi San / King Jeong Jo, Han Ji Min / Seong Song Yeon, Park Eun Hye / Queen Hyo Eui , Lee Jong Soo / Park Dae Su, Lee Soon Jae / King Yeong Jo, Kyun Mi Ri / Lady Hye Kyeong’dır.

Yi San Tanıtım Fragmanı

Yi San / Sarayın Rüzgarlarının Konusu

Prens Sado ( Lee Chang Hun), abisinin erken yaşta ölmesi üzerine tahtın varisi olmuştur. Yi San, zaman içerisinde hükumete karşı bir komplo kurulmasından korkulduğu için babası (Prens Sado) tarafından bir pirinç deposuna hapsedilir. Aslında bu durum babasının karısı ana kraliçenin kurmuş olduğu bir tuzaktır. Yi San’ın hayatı ve tahta çıkışını konu alan dizi, Coson Hanedanlığının 22. Kralı olan Jeong Jo’nun tahta çıkışından esinlenerek hazırlanan dizide o dönemin saray hayatı gözler önüne seriliyor. Kral ve çocukluk arkadaşı Seong Song Yeon birbirine aşık olmasıyla gelişen olaylar, .Song Yeon kralın cariyesi olmasıyla devam eder.

9 – SHİNE OR GO CRAZY

shine or go crazy

Yayın tarihi 2014 -2015 olan dizi toplamda 24 bölümden oluşmaktadır. Shine Or Go Crazy konusu; Wang So (Jang Hyuk) Goryeo’nun prensidir. Lanetlenmiş kaderinden ötürü yalnız geçen bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Bu nedenle parlak bir görünüme sahip olmasına karşın, kalbimde derin yaralar taşımaktadır. Bir gün Balhale’nin son prensesi olan Shin Yool (Oh Yeon-Seo) ile tanışır ve onunla evlenmek zorunda kalır. Shin Yool ise, başka bir ülkeye ışık olma kaderinde doğmuştur ve kaderinde olan ölümle yüz yüzedir. Bu olaylar çerçevesinde Wang So ile Shin Yool evlilik hayatları boyunca birbirlerine bağlanırlarken, kalplerinde yeşermeye başlayan aşk da gitgide büyümektedir.

Shine Or Go Crazy Tanıtım Fragmanı

Shine Or Go Crazy Oyuncuları; Jang Hyuk (Wang So), Oh Yeon-Seo (Shin Yool), Lee Honey (Heang Bo Yeo Won), Lim ju-Hwan (Wang Wook) dur.

8 – LOVE IN THE MOONLİGHT – MOONLİGHT DRAWN BY CLOUDS  

love in the moonlight

KBS2 kanalında 2016 yılında yayınlanan Love in the Moonlight, Güney Kore’nin televizyon dizisidir. 18 bölümden oluşan ve muhteşem bir aşk hikayesinin anlatıldığı dizide, şımarık prenslikten herkesin imrendiği bir yöneticiye dönüşen veliaht prensin hikayesini konu alır. Soluksuz izleyeceğiniz Love İn The Moonlight dizisinin konusu ise şöyle;

Hong Ra On (Kim Yoo Jung) erkek kılığına girmiş ve geçimini erkeklere aşk / meşk meseleleri konusunda tavsiyeler vererek sağlayan genç bir kızdır. Günün birinde bir müşterisi için aşk mektubu yazarken yolu Veliaht Prens Lee Young/Hyomyeong’la kesişir. Ra On, onun Veliaht Prens olduğundan Hyomyeong da Ra On’un bir kız olduğundan haberdar değildir. Saraya harem ağası olarak giren Ra On, Veliaht Prens’in emrine verilir. Dizi ilerledikçe Veliaht Prens, onun kız olduğunu anlar ve yavaş yavaş Ra On’a aşık olmaya başlar.

Love İn The Moonlight Tanıtım Fragmanı

Love İn The Moonlight Oyuncuları; Park Bo-gum (Lee Yeong), Kim Yoo-jung (Hong Ra-on), Jinyoung (Kim Yoon-sung), Kwak Dong-yeon (Kim Byung-yeon), Chae Soo-bin (Jo Ha-yeon)’dur.

7- ILJİMAE  

iljimae

Kore dizisi sevenlerin izlemesi tavsiye edilen başyapıtlardan birisi olan İljimae dizisi Kore’nin Robin Hood hikayesini konu alır. 2008 yapımı olan dizi, 20 bölümden oluşuyor. Dizinin baş kahramanı olan İjimae (Lee Jun Gi Lee Jun ki); gündüzleri işe yaramaz, çalışmayı sevmeyen, serseri birisi gibi görünse de geceleri halktan zorla alınan ve güçlerini aşan vergileri hükumeti soyarak geri alarak yoksullara dağıtan, dövüş sanatlarında usta bir kahramandır.

İljimae Tanıtım Fragmanı

Soyduğu yere Titis ağacı bırakmasından dolayı halk tarafından “İljimae” olarak isimlendirilen kahramanın, halk arasında şöhreti artarken, aynı zamanda pek çok da düşman sahibi olur. Duygulandırırken aynı zamanda da güldürebilen ender dizilerden olan İljamae oyuncu kadrosunda; Lee Jun ki (Iljimae), Park Shi Hoo (Shi Hoo Ja Dol), Han Hyo Joo (Eun Chan), Lee Young Ah (Bong Soon), Lee Moon Sik (Iljimae’nin Babası rolünde) yer alıyor.

6 – THE MOON THAT EMBRACES THE SUN 

the moon that enbraces

2012 yılı yapımı 20 bölümden oluşuyor. Aynı adı taşıyan bir romanın bir uyarlaması olan Moon  That Emnraces The Sun (Güneşi kucaklayan Ay), Türkçe’ye çevrilmiş ismiyle Sonsuza Dek, Kral Lee Hwon Ve Şaman Wol’un arasında geçen güçlü bir aşk ile Joseon Hanedanlığı’nda kurgulanmış bir kurmaca hikaye üzerinde söylemleri konu alır.

Moon That Emnraces The Sun Kore Dizisi Konusu / Sonsuza Dek 

Soylu bir ailede dünyaya gelen Wol / Yeon Woo (Han Ga İn) daha küçükken abisinin mezuniyet törenini izlemek için gittiği sarayda, çok sıkılan ve kaçmak için yollara arayan Velihat Prens Lee Hwon (Kim Soo Hyun) ile karşılaşır. İşte o anda kadar ağlarını örmeye başlar ve Lee Hwon Ve Yeon Woo birbirlerine aşı olurlar. Güzelliği, iyi kalpliliği ve akıllığı ile tanınan Yeon Woo bir süre sonra saraya Velihat Prenses olarak atanır. Fakat Lee Hwon Ve Yeon Woo’nun mutluluğu kısa sürer. Zira, hükumette güç kazanmak isteyen bir grup saray adamları Yeon Woo’nun velihat prens olmasını istememektedirler. Onu öldürmek için Şaman’ı görevlendirirler.

Şaman Yeon Woo’yu Öldüremez

Şaman her ne kadar bu görevi yerine getireceğini söylese de Yeon Woo’yu öldüremez. Onun yerine Yeon Woo’yu öldü göstererek ve onu da yanına alarak çok uzaklara gider. Yeon Woo bu sırada hafıza kaybı yaşamıştır. Tüm geçmişini unutmuş ve kendisinin Şaman Woo olduğuna inanarak büyümüştür.

Moon That Emnraces The Sun Tanıtım Fragmanı 

Nefes Kesen Bir Yolculuğa Hazır Olun

Yeon Woo’nun ölümünden sonra Veliaht Prens Lee Hwon, başka bir soylu kızla evlendirilerek kral olur. Şaman Woo ile bir tesadüf eseri karşılaşan Kral Lee Hwon, onunla Yeon Woo arasındaki benzerlikleri fark eder ve yavaş yavaş onunla yakınlaşmaya başlar. Jung Eun Gwol’un “Haareul Poomeun Dal” adlı romanından televizyona uyarlanan dizi aynı adlı kitaptan televizyona uyarlanmıştır. Bu tarihsel türünde olan bu dizi, kader sevgisinin yeniden birleşimi ile ilgili nefes kesen, dramatik bir yolculuğun bir cehennemi olarak karşımıza çıkar.

Moon  That Emnraces The Sun Oyuncuları

Wol / Yeon Woo – Han Ga İn, Lee Hwon – Kim Soo Hyun, Yang Myung – Jung İl Woo, Yoon Bo Gyung – Kim Min Seo, Woon – Song Jae Rim, Genç Lee Hwon – Yeo Jin Goo’dır.

5 – FAİTH 

faith

Tarihi Fantastik, Romantik ve Aksiyon türünde Kore dizileri arasında yer alan Faith ya da The Great Doctor, toplam 24 bölümden oluşmaktadır. 13.08.2012-30.10.2012 yılları arasında Güney Kore SBS televizyon kanalında yayınlanmıştır. Tarihi bir dizi olarak tanımlanan Faith dizisi, sadece tarihi bir dizi değildir. Aynı zamanda dokunaklı bir aşk hikayesini konu olur.

Faith / The Great Doctor Kore Dizisi Konusu

Faith, tutkulu bir aşkın kahramanları 1300 yılların Goryeo Hanedanlığının komutanı Choi Young ile 2012 Kore’sinde Doktorluk yapan Dr. Yoo Eun Soo’nun fantastik hikayesini konu alır. Goryeo Hanedanlığı 918-1392 yılları arasında şu anki Kore devletinden yaklaşık 600 yıl önde aynı topraklarda var olan bir devlettir. Eski Kral’ı tahtan indirip yerine tahta çıkmak için yılarca sürgünde bekleyen Kral’ın ülkeye dönmesiyle başlayan hikaye, aynı zamanda kendisini halka kanıtlama mücadelesini konu ediyor.

faith oyuncuları

Choi Young’ın Yoo Eun’u Zorla Kendi Zamanına Götürmesiyle Hikaye Başlar

Kralın muhafız birliği komutanı olması yanında aynı zamanda da dostu, güvendiği tek insan ve akıl danışmanı olan Choi Young ilerleyen zamanlarda general rütbesini alır. Kraliçe, Kral’ı saraya ulaştırıp tahta çıkarmak yolunda çıktığı mücadelede boynundan kılıç yarası alır. Choi Young, Kraliçeyi kurtarmak için Cennetin Kapısı olarak adlandırılan ve uzun yıllar kapalı olan kapıdan girerek 2012 yılına gider. Burada Doktorlar Kongresinde Seminer veren doktor Yoo Eun Soo’nun Kraliçeyi kurtaracak doktor olduğunu düşünür ve onu zorla geldiği kapıdan geçirerek kendi yüzyılına götürür.

Faith Tanıtım Fragmanı 

Choi Young Aynı Zamanda Üstün Güçlere Sahiptir

Choi Young, dövüşte ve kılıç kullanmada çok üstün yetenekli olmasının yanı sıra o dönemde bazı insanlarda bulunan olağanüstü güçlerden de birine sahip. Bu gücü sayesinde ellerini kullanarak karşısındaki insana yıldırımlar gönderebiliyor. Ama o gücünü kullandığı zamanlarda bedeni çok zayıf düşebiliyor. 2012 yılı yapımı olan Faith toplam 24 bölümden oluşuyor.

Faith Dizisinde Oynayan Oyuncular

Lee Min Ho / Choi Youn, Kim Hee Sun / Yoo Eun Soo, Ryu Duk Hwan / King Gong Min, Park Se Young / Princess Noh Gook – Queen In Deok, Yoo Oh Sung / Gi Chul, Shin Eun Jung / Hwa Soo In, Sung Hoon / Chun Eum Ja, Lee Philip / Jang Bin

4 – EMPRESS Kİ

empres ki

Empress Ki, 2013 yapımı 51 bölümden oluşuyor. Goryeo döneminde, Ki Seung Nyang (Ha Ji Won) adlı bir kadının Çin’in Yuan hanedanı İmparatoriçesi olma yolculuğuna kadar başından geçen olayların anlatıldığı bir dönem dizisidir. Ha Ji Won, bu yolculukta  iki karşıt ülkenin başkanları olan Goryeo’nun kralı ve Çin imparatoru ile özel dostluklar kuruyor ve aralarında bir aşk üçgeni yaşanıyor.

Empress ki Tanıtım Fragmanı

Bu dizide yer alan karakterlerin  son derece hayali olduğu gerçeğine rağmen, İmparatoriçe hala yaygın bir biçimde popüler hale gelmiş ve birçok kişi tarafından tüm zamanların en romantik karakterlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Diziyi göz alıcı Goryeo ortamını ve karakterlerin cömert kostümleriyle ihtişamlı bir hayat tanık olacaksınız. Bununla birlikte hikayenin akışına, başından sonuna kadar uzanan yoğun aşk-nefret ilişkilerini en derinden hissedeceksiniz.

Empress Ki / İmparotiçe Ki Yakında TRT1 ekranlarında yayınlanacak. Detaylar için linki tıklayabilirsiniz.

 

3 – DAE JANG GEUM / SARAYDAKİ MÜCEVHER

dae jang geum

Türk televizyon kanalı TRT1’de de yayınlanan DAE JANG GEUM, Türkçe’ye uyarlanan adıyla Saraydaki Mücevher, 2004 yılında yayınlanmıştır. Saraydaki Mücevher (Dae Jang-geum), Güney Kore TV kanalı MBC tarafından yapılmış 2003 TV dizisidir.. Türkiye’de, 14 Ocak 2008’den itibaren TRT 1’de yayınlanmıştır. Dae Jang – Geum tarihi Kore dizileri Türkçe dublajı olan dizidir.

Dae Jang – Geum / Saraydaki Mücevher Konusu

Joseon Hanedanlığı’nın Vakayiname’sinden betimlenen tarihi temel alınarak oluşturulan hikaye, Kore’nin Joseon Hanedanı’nın ilk bayan saray hekimi Jang-Geum’nin üzerine odaklanır. Dizinin konusu; Jang-Geum’nin hayatı olmakla birlikte geleneksel Kore kültürünün özellikle de Kore saray mutfağının ve tıbbının betimlemesi niteliğindedir. Hikaye, Joseon Hanedanlık’ı altındaki Kore’de, Kral Seongjong, Kral Yeonsan-gun (1494-1506) ve Kral Jungjong’un (1506-1544) saltanatları döneminde geçmektedir. Hikaye, o sıralar veliaht prens olan Kral Yeonsan-Gun’un annesi Kraliçe Yun’un, kralın emri üzerine bir grup saray muhafızı tarafından zehirlenmesi ile başlar.

Dae Jang Geum / Saraydaki Mücevher Tanıtım Fragmanı

Dae Jang – Geum / Saraydaki Mücevher Oyuncuları

Yeong-ae Lee, Hyeon-shik Lim, So-yi Kim, Jin-hee Ji, Bo-ra Geum,  Ja Hye Choi, Eun-hye Park,Mi-ri Gyeon, Ho Lim, Kuk Shin’dır.

2 – QUEEN SEON DEOK / MUHTEŞEM KRALİÇE

2009 YILI YAPIMIDIR.

1- MOON LOVERS SCARLET HEART: REYO / AŞKA YOLCULUK

Moon-Lovers-Scarlet-Heart / Aşka yolculuk

 

Romantik Kore Dizileri önerileri içerisinde ilk sırada yer alan Moon Lovers Scarlet Heart fantastik konusuyla tekrar tekrar izleyeceğiniz yapımlar arasında yer alıyor. Çinli yazar Tong Hua’nın “Bu Jing Xin” isimli Çince romanından uyarlanan Kore dizisi olan Aşka Yolculuk – Moon Lovers Scarlet Heart, ilk olarak 29 Ağustos 2016 yılında SBS Kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

Moon Lovers Scarlet Heart Tanıtım Fragmanı 

Tarihi Kore dizileri Türkçe dublajı olan Aşka Yolculuk izlemeniz tavsiye edilen dizilerdendir. Fantastik – Tarih türünde olan dizi, güneş tutulması sırasında Goryeo Hanedanlığı zamanına geri giden (zamanına giden) ve orada diğer insanların korkudan önünde titrediği Wang So’ya (Lee Jun-Ki) aşık olan bir kızın (Ha jin- Hae Soo – Lee Ji – Eun) öyküsünü anlatmaktadır. Aşka Yolculuk konusu ne? detaylar için tıklayın…

 

İzlenmesi Şiddetle Tavsiye Edilen En Güzel Kore Dizileri Önerileri İçin Tıklayın…

TÜRKÇE DUBLAJLI YA DA TÜRKÇE ALT YAZILI OLARAK İZLEYEBİLİYORSUNUZ

Güney Kore Dizilerinin dünyada olduğu kadar Türk halkı tarafından sevilerek izlenmesi nedeniyle yukarıda izlemenizi önerdiğimiz dizilerden hemen hepsinin ya Türkçe dublajlı bölümleri veya Türkçe alt yazı ile izleyebileceğiniz bölümleri mevcut.

Kore Dizileri İnternetten Nasıl İzlenir?

Kore dizilerini internetten izlemek sanılanın aksine çok kolay. Tek yapmanız gereken şey, izlemek istediğiniz dizinin ismini Google arama çubuğuna yazmanız. (Google arama çubuğu diyorum çünkü Google bu konuda size daha çok alternatif sunuyor. Diğer arama çubukları da bu dizilerle ilgili pek çok yer önerse de hala bu konuda fazla iyi değiller.) Daha sonra önünüze çıkan listeden en üstten başlayarak Kore dizisi izleme sitelerini tıklayarak dizinizi izleyebiliyorsunuz. Kore dizisi izleme sitelerinden size önerebileceğimiz birkaç tanesi ise şöyle;

  • asyatv
  • koreanturk
  • korecenneti
  • uzakdoğu.tv
  • yeppuda

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: